Волонтери впорядкували військове кладовище Першої світової війни. ФОТО/ВІДЕО

Волонтери впорядкували військове кладовище Першої світової війни. ФОТО/ВІДЕО
Під час Першої світової війни на терені Прикарпаття як одному з плацдармів Східного фронту відбувалося багато боїв, тут проходили лінії фронту, здійснювалися відомі стратегічні операції – в результаті цього загинули тисячі військових обох ворожих сторін. Більшість з них були одразу належним чином захоронені, проте з часом (особливо в період УРСР) їхні поховання були забутими, а в гіршому випадку навіть знищеними.

Проте, в останні роки ряд ентузіастів проводять пошукові роботи та здійснюють в міру своїх можливості, як відновлення військових кладовищ, так і опікуються їхнім подальшим благоустроєм. Відрадно, що дана праця проводиться не до якоїсь дати чи ювілею, і з кожним місяцем отримує риси професійної меморіальної роботи. Звичайно, військових поховань ПСВ в області є десятки, одразу все зробити не реально – проте, крок за кроком здійснюється поступ,- пише Об этом сообщает tp0542.in.ua со ссылкой на СМИ.

Одним з таких забутих і занедбаних військових кладовищ було кладовище цісарсько-королівського війська Австро-Угорської монархії (періоду Першої світової війни) в селі Блюдники Галицького району, йдеться на Facebook-сторінці проєкту «Велика війна: пам’ять в Карпатах».

За даними пошуковців, на терені села наприкінці червня 1917 року відбувалися особливо запеклі бої. У цей час один з підрозділів Кавказької кінної дивізії Російської імператорської армії атакував і на короткий час зайняв село. У цьому бою загинуло багато вояків австрійської армії, які захищали населений пункт і згодом, ймовірно, були поховані на сільському цвинтарі.

На даний час на цвинтарі збереглися декілька бетонних хрестів, традиційних для таких поховань, що встановлювались під час впорядкувальних робіт організованих польськими пам’яткоохоронними інституціями в середині 20-их років ХХ ст. Подібно, як на військовому кладовищі Першої світової війни в Галичі, ці поховання одиночні, формовані рядами.

У серпні цього року під час експедиції, здійсненої комунальним підприємством Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховання жертв воєн, депортацій та репресій тоталітарних режимів “Пам’ять”, дані поховання були локалізовані; зафіксовано стан їхнього збереження.

5 жовтня з метою прибирання військового кладовища у Блюдниках, вирушила група волонтерів з Івано-Франківська. Захід проведено в рамках проєкту «Велика війна: пам’ять в Карпатах» зусиллями організаторів та їхніх друзів: ГО "Поступовий гурт франківців", Комунальне підприємство Івано-Франківської обласної ради "Пам’ять", ГО "Гірський рятувальний центр".

Поважній праці в Блюдниках передувало відвідання військового меморіалу Першої світової війни в місті Галич. Цікаво, що частина волонтерів, які цього дня працювали у Блюдниках, у минулому році своїм часом та працею приклалися до робіт з благоустрою в Галичі. Звичайно, їх цікавило, чи збережено результат їхньої попередньої праці, а найважливіше — чи є тяглість в опіці над даним місцем.
Приємне враження на учасників проекту справило ознакування меморіалу в Галичі: встановлено вказівник руху зі сторони центральної дороги, вказівник на терені кладовища та стенд – інформатор з прізвищами похованих військовиків.

Під час робіт на військовому кладовищі у Блюдниках було проведено значний обсяг робіт. Зокрема: очищено терен від чагарників; піднято похилені і завалені надгробні хрести; здійснено їхнє пофарбування вапняним розчином.

Для того, щоб відвідувачі кладовища знали про історію цих поховань, в рамках проекту тут було встановлено анотаційну дошку. Напис на ній засвідчує:

"Місце пам’яті. Військовий цвинтар Першої світової війни (1914 – 1918) с. Блюдники. На цвинтарі поховані австрійські вояки, які загинули в кінці червня 1917 року внаслідок наступу підрозділів Кавказької туземної кінної дивізії («Дикої дивізії») на село Блюдники".

Єдиним прикрим і основним моментом відновлювальних робіт на військовому кладовищі у Блюдниках була реакція місцевого населення. На жаль, ніхто не поцікавився роботами, які проводилися волонтерами і не долучився до допомоги. А без активної участі місцевих активістів зберегти очищену територію від дикорослих кущів та чагарників в майбутньому буде дуже складно, зазначає почесний краєзнавець України Андрій Чемеринський.

Моменти акції — у відео Михайла Ковтуна:

Читайте також: "Мусульмани хочуть куток на цвинтарі", – Руслан Марцінків


Джерело статті: “http://frankivchany.if.ua/62375-volontery-vporiadkuvaly-viiskove-kladovyshche-pershoi-svitovoi-viiny-foto-video”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя